а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лезбијка

мн. лезбијки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17923
Хомосексуална жена, жена што чувствува привлечност кон друга жена, жена што е во љубовна врска со друга жена.
Англиски: lesbian
Изведенки
лезбиски прид.
лезбискиот