а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лев

леви
Вид збор: Придавка
Ранг: 1095
1. Што се наоѓа на страната на срцето, што е на спротивната страна од десната.
Латински: laevus Англиски: left
Примери:
Го касна оса за левата рака.
2. Што е политички либерален, левичарски.
Англиски: leftist
Употреба: Политика , Преносно значење
Изрази
Има две леви нозе - не знае да танцува.
Има две леви нозе - не го бидува за спорт.
Има две леви раце - ништо не му оди од рака, се што ќе фати излегува погрешно.
Малку е лев/лев човек - има незгоден карактер, тешко може да се разбереш со него.
Станал на лева нога - не е расположен денес.