а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лазарче

мн. лазарчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. лазарка
Албански: vajzë e moshuar
Употреба: Деминутив , Хипокористика
2. Дете што лази.
Албански: zvarritës
3. Инсект што лази.
Англиски: creeper Албански: insekt zvarritës
Употреба: Зоологија
Примери:
Бубаче лазарче.
4. Растение што лази, што cе прикрепува за друго растение или за тврда подлога.
Англиски: creeper Албански: bimë kacavjerrëse
Употреба: Ботаника