а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаворов

лаворовиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на лавор, што е од лавор.
Примери:
Лаворов венец.
Изрази
Овенчан со лаворов венец - добил признание, награда.
(истор.) Овенчан со лаворов венец - кај старите Грци и Римјани, симбол на слава и победа.
Изведенки
лавров прид.
лавровиот