а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лабијал

мн. лабијали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 57142
Глас што се изговара со помош на усните; уснен глас (п, б, м).
Англиски: labial
Употреба: Лингвистика