а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кујунџија

мн. кујунџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25587
Занаетчија што изработува предмети и украси од злато и од сребро.
Англиски: goldsmith Турски: kuyumcu
Примери:
Кујунџиите ги отвораат своите дуќани.
Изведенки
кујунџиски прид.
кујунџискиот
Пример: кујунџиски занает