а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кујунџилак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. кујунџиски занает
Албански: kujunxhillëk
Примери:
Во нашиот град превладува грнчарството и кујучџилакот.
2. производи на кујунџискиот занает
Албански: prodhime kujunxhie