а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кучило

мн. кучила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14810
1. Сите кучиња од едно котење.
Англиски: litter Албански: qenë të një pjelle
Употреба: Зоологија
2. изрод, изроди
Англиски: bastard Албански: bastard
Употреба: Груб збор , Пејоратив
Примери:
Многу лоши деца излегоа од тоа кучило.