а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кусок

мн. кусоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25281
Количество или износ што недостасува, што е помалку од планираното или од потребното.
Англиски: shortage Албански: mungesë
Употреба: Економија
Примери:
Кусок на пари во касата.
При контрола, ни најдоа кусок.
Кусокот пари меѓу она што може да се собере од приходи и планираните трошоци нема да расте.