а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курчи

(се) курчат; курчам, курчиш; курчел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 49092
Се прави важен, се чалами, се дува.
Англиски: show off
Употреба: Вулгарно , Разговорно
Примери:
Се курчи со новата кола.