а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курва

(се) курваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23271
блудничи
Англиски: whore
Употреба: Вулгарно , Пејоратив
Примери:
Се курвале по борделите.
Изведенки
1. курвање ср.
глаг. им.
2. курвосува несв.
курвосуваат
дијал.
3. курвосување ср.
дијал.
Пример: И онака поради курвосување за бадијала ги потрошивме сите пари.