а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курва

мн. курви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3800
1. блудница, развратница
Англиски: prostitute, whore Албански: lavire, prostitute
Употреба: Вулгарно , Пејоратив
Примери:
евтина курва
градска курва
војничка курва
2. неверна жена
Англиски: unfaithful woman Албански: lavire
Употреба: Вулгарно , Преносно значење
Примери:
Го изневерува курвата.
3. Човек на кој не може да му се верува, бескарактерен човек.
Англиски: untrustworthy person Албански: njeri pa karakter, lavir
Употреба: Вулгарно , Преносно значење
Примери:
Овој е курва апашка.
Изведенки
1. курвиче ср.
мн. курвичиња
вулг.
2. курвичка ж.
мн. курвички
вулг.
3. курветина
мн. курветини
вулг.
4. курвиште ср.
мн. курвишта
вулг.