а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курвар

мн. курвари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34254
Тој што е блудник, развратник.
Англиски: rake
Употреба: Вулгарно
Примери:
Се омажи за пијаница, коцкар и курвар.
Изведенки
курварски прид.
курварскиот
Пример: курварски поглед