а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курварница

мн. курварници
Вид збор: Именка, женски род
Јавна куќа, бордел.
Англиски: brothel
Употреба: Вулгарно , Разговорно
Примери:
Откако се ожени, не стапна во курварници.