а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кулминација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10504
1. Премин на небесно тело низ меридијанот на дадено место од Земјата.
Англиски: culmination Албански: kulminacion
Употреба: Астрономија
2. Највисок степен во развојот на некоја појава, врвна точка.
Англиски: climax Албански: kulminacion
Примери:
Интензитетот на играта достигна кулминација.
Настаните што следеа водат кон неизбежната кулминација, по што очекувајте го пресвртот и расплетот.
Изведенки
кулминациски прид.
кулминацискиот
Пример: кулминациска точка