а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кукумјавка

мн. кукумјавки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44523
1. Ноќна птица (за која cе верува дека со гласот предвидува. претскажува несреќа).
Латински: Athene noctua indigena Англиски: little owl Албански: kukuvajkë
Употреба: Зоологија
Примери:
Некаде жално крикна кукумјавка и се се смири.
2. Личност што постојано кука, коби, претскажува зло.
Албански: herëkeqe
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е кукумјавка.