а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кука

мн. куки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10936
1. Железна, дрвена или пластична прачка, свиткана на едниот или на двата краја што служи за обесување.
Англиски: hook Албански: grep
Примери:
Низите од тутун се обесуваат со куки.
2. Долга железна или дрвена прачка свиткана на едниот крај што служи да се дофати, да се привлече нешто.
Англиски: hook Албански: grep
Примери:
Cо долга кука ги извлекуваа удавените од реката.
3. Подвиткан врв на игла за плетење.
Англиски: hook Турски: kuka Албански: grep
4. (мн.) Невешто напишани букви, лош ракопис.
Англиски: scrawl Албански: shkarravinë
Примери:
Што се овие куки и кукачки.
5. Кривина, завој на река или на пат.
Англиски: bend Албански: kthesë
Изведенки
1. кукичка ж.
мн. кукички
дем.
2. кукиче ср.
мн. кукички
дем.
3. кукаче ср.
мн. кукачиња
дем.