а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кукалка

Види и: кука (ж.)
мн. кукалки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53013
кука
Англиски: hook
Изрази
Кукалка се стори - за човек кој премногу ослабел и се свиткал, се подгрбавил.