а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кукали

(се) кукалат
Вид збор: Глагол, несвршен
се ведне, се подгрбавува
Англиски: bend
Примери:
Стрина ми се кукалеше ничкосана.