а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кукавички

кукавичкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 50899
1. Што се однесува, што и припаѓа на птицата кукавица.
Албански: qyqeje, i qyqes
Употреба: Зоологија
2. Што нема храброст, што е плашлив.
Англиски: cowardly Албански: frikacak
3. Што е својствен за кукавица
Англиски: cowardly Албански: frikacak
Примери:
Кукавичко држење.
Кукавички поглед.