а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кукавица

мн. кукавици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4809
1. Птица преселница која обично не свива свое гнездо, туку ги остава јајцата во туѓо гнездо.
Латински: Cuculus canorus Англиски: cuckoo Албански: qyqe
Употреба: Зоологија
Примери:
Во шумата прелета една кукавица.
2. Јадна женска особа, што е за жалење.
Англиски: wretch Албански: qyqe
Употреба: Преносно значење
Примери:
Како црна кукавица остана сама.
3. плашлив човек
Англиски: coward Албански: qyqar, frikacak
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е голема кукавица.
Изведенки
кукавиче ср.
мн. кукавичиња