а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кугличен

кугличниот
Вид збор: Придавка
Што е во вид на кугла или користи кугли.
Англиски: spherical
Употреба: Технологија
Примери:
кугличен лагер