а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куглар

мн. куглари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што учествува во спортската игра куглање.
Англиски: bowler
Употреба: Спорт
Примери:
Кугларите од нашиот град освоија три златни медали.