а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кугларница

мн. кугларници
Вид збор: Именка, женски род
Место со посебно уредена патека каде што се одвива куглањето.
Англиски: bowling alley
Примери:
Во скопската кугларница се одржуваат натпревари во куглање.