а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крштелен

крштелниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на чинот на крштевањето.
Англиски: baptising
Употреба: Црковен термин
Примери:
крштелно свидетелство, крштелна вода