а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кршталник

мн. кршталници
Вид збор: Именка, машки род
Сад во кој се обавува крштевање.
Англиски: font
Употреба: Религија
Примери:
Кумот го држеше детето над кршталникот.
Изведенки
кршталниче ср.
мн. кршталничиња
дем.