а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кршоборец

мн. кршоборци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31762
Подбивен назив за луѓето од Мариово поради тоа што се занимавале со продавање борина.
Примери:
Што правите вие, бре, кршоборци, по планината?