а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кршка

кршкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15028
1. Не оди право, го менува правецот при движењето, не е прав (за пат, река).
Англиски: turn Албански: lakon, ndërron drejtimin
Примери:
Зајакот кршка. Патот кршка.
2. Не е верен, изневерува.
Англиски: cheat Албански: lakoj, mashtroj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тој многу кршка во последно време.
3. (се кршка) Се обложува, го крши јадецот.
Англиски: bet Албански: vë kaull, vë bast
Примери:
Се кршкаа на јадец.