а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кршканица

мн. кршканици
Вид збор: Именка, женски род
1. Скршнување, отcтапување од патот.
Албански: devijim
2. Застранување, измрдување.
Албански: devijim
Употреба: Преносно значење
Примери:
И покрај некои кршканици, тој е вистински следбеник на движењето.