а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крши

кршат; кршел; кршен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1347
1. Со употреба на сила, со удар дроби на парчиња, одвојува од целина, разделува на делови.
Англиски: break Албански: thej
Примери:
Тој крши ореви.
Детето ги кршеше гранките од дрвото.
2. Го извива, го ниша телото при одење.
Англиски: sway Албански: thej, tund
Примери:
Крши снага.
3. Не се придржува кон обичај, договор, норма, закон.
Англиски: break Албански: thej, prish
Употреба: Преносно значење
Примери:
Крши закон.
Крши правила.
4. (се крши) Се распарчува, се рапаѓа на делови.
Англиски: shatter Албански: thej
Примери:
Се крши стаклото.
5. (се крши) се двоуми, се колеба
Англиски: waver Албански: luhatem
Употреба: Преносно значење
Примери:
За таа работа тој многу се кршеше.
6. (се крши) Се обложува со некого кршејќи јајце, јадец.
Англиски: bet Албански: thej
Примери:
Ајде да се кршиме.
Изрази
Крши глава! - бегај подалеку од мене, прави што сакаш.
Крши прсти - силно, очајно тагува.
Кршат копја - се натегаат, се расправаат околу нешто.
Изведенки
кршење ср.
глаг. им.