а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кршител

мн. кршители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35445
Тој што крши нешто.
Англиски: breaker
Примери:
Кршител на човечки права.
Тој е прогласен за кршител на статутот.