а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кршен

кршни
Вид збор: Придавка
Ранг: 23868
1. Што е скршен, што не е цел.
Англиски: broken
Примери:
Дај од кршениот леб.
кршени ореви
2. Што е со убав, строен стас.
Англиски: lanky
Примери:
кршна става
кршна мома