а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кршеглавечки

кршеглавечка
Вид збор: Прилог
1. Со главата надолу, со превртување преку глава.
Англиски: breakneck
Примери:
Паѓаше кршеглавечки.
2. Со голема, опасна брзина.
Англиски: breakneck