а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крушка

мн. крушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22658
1. круша
Англиски: pear Албански: dardhë
Употреба: Ботаника
2. круша
Англиски: pear Албански: dardhë
Употреба: Ботаника , Деминутив
3. Светилка што има форма на крушка.
Англиски: bulb Албански: poç
Употреба: Технологија
Примери:
Крушката во дневната соба пак прегорела, треба да се замени.
Изрази
крушки караманки