а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кроткум

Вид збор: Прилог
Ранг: 37033
Со кротко, на кроток начин.
Англиски: meek
Примери:
Невесто ѓузел, мори убава, што кроткум одиш, мори, на вода?
Стадото му кроткум пасе.