а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кроткост

(едн.) кроткоста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14724
Особина на тој што е кроток.
Англиски: gentleness
Примери:
Христијанскиот пат не е осветата, туку понизноста и кроткоста.