а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кроти

кротат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 17785
1. Прави некого кроток, учи на покорност (животно или непокорен човек).
Англиски: tame Албански: zbus
Примери:
Стани Марко Крале да ја кротиш ламјата.
2. мирува
Англиски: rest Албански: hesht, pushoj
Примери:
Детето кроти.
Изведенки
кротење ср.
глаг. им.