а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кромидов

кромидовиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 52276
1. Што е од кромид; што е како кромид.
Албански: qepe
Употреба: Ботаника
Примери:
кромидова глава, кромидови лушпи
2. Што е од кромид, што се однесува на кромид.
Албански: qepe
Употреба: Ботаника
Примери:
кромидови перја