а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кромидар

мн. кромидари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што произведува кромид (кромид и лук).
Албански: qepaxhi
2. Тој што многу јаде кромид, тој што многу троши во исхраната кромид.
Албански: qepaxhi
Употреба: Пејоратив
Изведенки
кромидарка ж.
мн. кромидарки