а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крокодил

мн. крокодили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10569
Големо водно животно слично на гуштер што живее во водите на тропските предели, а телото му е покриено со тврда ковчести крлушки.
Латински: Crocodilia Англиски: crocodile
Употреба: Зоологија
Примери:
Hилски крокодил.