а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крокодилче

мн. крокодилчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Младо од крокодил.
Англиски: crocodile
Употреба: Зоологија
2. крокодил
Англиски: crocodile
Употреба: Деминутив , Зоологија