а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крило

мн. крилја
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 747
1. (мн. крилја) Орган за летање кај птиците и некои инсекти.
Англиски: wing Албански: krah, fletë
Употреба: Зоологија
Примери:
Орелот шири крилја.
2. Страничен дел од летало (на авион, едрилица).
Англиски: wing Албански: krah
Употреба: Технологија
Примери:
крила на авион
3. Едната страна на изграден објект.
Англиски: wing Албански: krah
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Крило на зграда.
4. Дел од орган во телото на човек или на животно.
Англиски: lung Албански: krah
Употреба: Анатомија
Примери:
белодробно крило
5. страна на возвишение
Англиски: side Албански: anë, breg
Употреба: Географија
Примери:
планинско крило
6. Дел од врата, прозорец што се отвора и затвора.
Англиски: wing Албански: krah
Примери:
Крило на прозорец.
7. Десна и лева страна на борбените редови на војската.
Англиски: wing Албански: krah
Употреба: Воен термин
Примери:
Непријателската војска го заобиколи левото крило.
8. Играч на левата или на десната страна во спортскиот тим.
Англиски: winger Албански: anësor
Употреба: Спорт
Примери:
Десното крило постигна два гола.
9. Група во политичка партија или во некаква организација која се разликува во своето идеолошко-програмско сфаќање.
Англиски: wing Албански: krah
Употреба: Политика
Примери:
Конзервативното крило на партијата.
10. заштита
Англиски: protection Албански: përkrahje, krah
Употреба: Преносно значење
Примери:
Под крилото на бога.
Изрази
Ми (ти, му...) ги потсекоа крилата - ограничување во нешто.
Ги рашири крилата - е во полет, има слобода.
Изведенки
крилце ср.
мн. крилца
дем. и хип.