а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крик

мн. крикови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1627
1. Cилен, остар извик (од болка, страв, ужас, од големо изненадување).
Англиски: shriek Албански: britmë, piskam
Примери:
тажен крик
продорен крик
2. Остар, cилен, краток и висок глас на птица.
Англиски: shriek Албански: krekosje
Примери:
Во шумата се слушна див крик на некоја птица.
3. Cилен, очаен израз на некое чувство.
Англиски: outcry Албански: thirrje, trend
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја чувствував твојата самотија и твојот крик за помош.
Изрази
Последен крик на модата - тоа што е најново во модата.