а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кривне

кривнат; кривни, кривнете; кривнав, кривнаа; кривнал; кривнат; кривнев, кривнеа; кривнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. сврти, заврти
Англиски: turn Албански: kthen, lakon
Примери:
Ги кривнаа вратовите кон мене.
Кривна по сокакот.
2. кривка
Англиски: limp Албански: çalon
Примери:
Старецот како да кривна со ногата.