а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кретен

мн. кретени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13602
1. Лице што е духовно заостанато а физички закржлавено.
Англиски: cretin Француски: crétin Албански: kreten, i marrë
Употреба: Медицина
2. Слабоумен, глупав, тап човек.
Англиски: cretin Француски: crétin Албански: kreten, i marrë
Употреба: Груб збор
Примери:
Шефот е обичен кретен.
Изведенки
1. кретенка ж.
мн. кретенки
2. кретенски прид.
кретенскиот
Пример: кретенска насмевка