а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крека

крекаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16166
1. За жаба - испушта гласови.
Англиски: croak Албански: krekos
Употреба: Зоологија
Примери:
Крекаат жабите од барата.
2. Зборува на висок тон, вика.
Англиски: squeal Албански: krekos, flet me zë të lartë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Децата крекаат и се смеат.
Изведенки
крекање ср.
глаг. им.