а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крвник

мн. крвници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12590
1. Тој што извршил убиство.
Англиски: murderer Албански: gjakësor, vrasës
Примери:
Крвникот со меч го уби старецот.
2. бездушен човек
Англиски: tormentor Албански: i pashpirt, persekutues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Крвниците собраа арач.
Изведенки
1. крвница ж.
мн. крвници
2. крвничка ж.
мн. крвнички