а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крати

кратат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13985
1. куси
Англиски: shorten Албански: shkurtoj
Примери:
Го крати капутот.
2. Делејќи со некој број, изразува со помал број.
Англиски: reduce Албански: redukoj, shkurtoj
Употреба: Математика
Изведенки
кратење ср.
глаг. им.