а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крастав

краставиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11747
1. Што е болен од краста, крастосан.
Англиски: scabby
Употреба: Медицина
Примери:
крастави луѓе
краставо магаре
2. Што прилега на краста, лош, одвратен.
Англиски: bad
Употреба: Преносно значење
Примери:
крастав ѕид
краставо време
3. Што е каменест, соголен.
Англиски: scorched
Употреба: Земјоделство
Примери:
крастав рид
крастава нива
Изрази
Крастава жаба - жаба чија кожа изгледа како да е покриена со красти; Bufo viridis.