а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краставичар

мн. краставичари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што произведува или што продава краставици.
Изрази
На краставичар не продавај краставици - не учи го тој што знае повеќе од тебе.